چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۰

فرصت سالمندی

انوشیروان محسنی بندپی
يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۹
حدود هفت میلیون نفر از جمعیت کشور سالمندان بالای 60 سال هستند اما این جمعیت تا سال 1430 به 21 میلیون نفر می رسد، مو سفیدانی که با تجربه های گرانقدری که در اختیار دارند، می توانند یک فرصت بزرگ برای کشور محسوب شوند، به شرط آنکه از هم اکنون برای آن دوران برنامه ریزی لازم را داشته باشیم و بتوانیم از ویژگی های مثبت دوران سالمندی استفاده کنیم.
فرصت سالمندی
دوره سالمندی می تواند یک ظرفیت و امتیاز برای کشور محسوب شود زیرا این افراد دارای بلوغ فکری هستند و توانمندی هایی دارند و اگر بتوانیم با برنامه ریزی مناسب از تجارب و توانمندی های آنها به درستی استفاده کنیم، در آینده سالمندان پویا، کارآمد و سالم خواهیم داشت، زیرا با توجه به افزایش سن امید به زندگی در کشور، هر فرد می تواند از سن 60 تا 80 سالگی و حدود یک چهارم دوران زندگی خود را در دوره سالمندی سپری کند و حتما هر کشوری باید برای یک چهارم و 20 سال از عمر شهروندانش برنامه ریزی همه جانبه داشته باشد و موقعیت هایی را ایجاد کند که سالمندان دغدغه ای برای نیازمندی هایشان نداشته باشند و بلکه در امور جامعه خود نقش مثبت و موثری داشته باشند.

به طور کلی نیازمندی های سالمندان را می توان در چهار گروه احصا کرد، این نیازمندی ها شامل برخورداری از حرمت ومنزلت در جامعه،داشتن زندگی سالم،برخورداری از خدمات توانبخشی مناسب و برخورداری از بیمه کارآمد است. برای پاسخ به این نیازها قبل از هر کاری باید فرهنگ احترام به سالمند و حمایت جامعه از سالمندان را در کشور برقرار کنیم. در کنار آن می توانیم زمینه استفاده از خدمات اجتماعی مناسب مانند گردشگری و نیز استفاده از مکان های عمومی با استفاده از کارتهای منزلت را برای سالمندان فراهم کنیم.
برای داشتن سالمندانی سالم و پاسخ به نیازهای بهداشتی و درمانی آنان نیز با توجه به اینکه بار بیماری در بین سالمندان به مراتب بیشتر از افراد دیگر است باید با همکاری وزارت بهداشت و سازمانهای مرتبط با حوزه سلامت، خدمات مناسب بهداشتی ودرمانی را با هزینه مناسب برای سالمندان فراهم کنیم. امری که هنوز نیازمند اقدامات بیشتر است. بسیاری از سالمندان در سن بالا گرفتار بیماری های مزمنی می شوند که درمان کامل ندارد و باید بتوانند سالهایی از زندگی خود را با آن بیماری مانند دردهای اسکلتی –عضلانی و ضعف قوای جسمی و شناختی سپری کنند، بنابراین یکی از نیازهای اساسی دوران سالمندی، برخورداری از خدمات توانبخشی در عرصه های متنوع بیماریهای جسمی، روانی و شناختی است، اقدامی که از هم اکنون باید با سرمایه گذاری های کافی و البته سنگین برای آن برنامه ریزی و اقدام کنیم.

یکی دیگر از نیازهای مهم سالمندان برخورداری از بیمه های مکمل است، هم اکنون حدود چهار میلیون نفر از بازنشستگان کشوری و لشکری در کنار بیمه پایه فراگیر از خدمات بیمههای تکمیلی برخوردار هستند و البته حدود سه میلیون نفر دیگر از سالمندان از این خدمات بی بهره هستند، بنابراین با توجه به هزینه های بالای خدمات درمانی به خصوص در سن بالا باید برای پوشش کافی بیمه مکمل برای سالمندان اقدامات اساسی صورت گیرد، ضمن اینکه باید سقف پوشش خدمات این بیمه ها نیز بیشتر شود. البته دولت در این زمینه امکان سرمایه گذاری زیادی را ندارد اما صندوق های مختلفی از جمله در صندوق بازنشستگی وجود دارد که سرمایه های زیادی هم در اختیار دارند و می توانند از بخشی از این سرمایه ها را برای عمق بخشیدن به خدمات بیمه های تکمیلی سالمندان استفاده کنند.

اقدام بسیار مهم دیگر، برنامه ریزی برای حضور سالمندان در عرصه های اجتماعی و پرهیز از انزوا و تنهایی آنهاست. سالمندان با توجه به تجربه و توانمندی هایی که دارند، می توانند نقش مهمی در هدایت جوانان و کاهش مشکلات و آسیب های نسل جوان ایفا کنند. بر همین اساس بنیادهای فرزانگان در کشور تاسیس می شود. گردانندگان این بنیادها سالمندان خواهند بود که می توانند با حضور و گسترش این بنیادها نقش خود را در امور اجتماعی ایفا کنند و حتما از این طریق با آگاه سازی و حساس سازی جامعه، تکریم و احترام به سالمندان نیز در جامعه تقویت می شود. بنیاد فرزانگان تاکنون در 13 استان کشور با حمایت سازمان بهزیستی و کمک گرفتن از دستگاههای دیگر با فراهم کردن، فضا و مکان مناسب ایجاد شده است و به مرور این بنیاد در تمام استانهای کشور دایر می شود. علاوه بر آن به دنبال ایجاد محیط های دوستدار سالمند در شهرهای مختلف هستیم که تاکنون در دو شهر ایجاد شده است و اگر عملکرد آن موفق باشد، این محیط ها نیز در سراسر گسترش خواهد یافت.

اقدام دیگری که در دولت یازدهم با همکاری سازمان بهزیستی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دنبال می شود، برنامه ریزی برای شناخت به موقع بیماری های سالمندان است و در این راستا برای افزایش تحرک و بهبود سبک زندگی سالمندان اقدام می شود و اگر نتیجه پایلوت این برنامه نیز موفقیت آمیز باشد در سراسر کشور گسترش می یابد.

با وجود این اقدامات، استراتژی اساسی سازمان بهزیستی کشور این است که از هم اکنون با پرورش و حمایت از سلامت همه جانبه کودکان امروز کاری کنیم که نسل جدید، سالم رشد کند و در آینده بتوانیم نسلی سالم هم از نظر جسمی و روانی و هم از نظر سلامت اجتماعی داشته باشیم. در این صورت این نسل موفق در آینده به سالمندانی سالم، پویا و فعال تبدیل می شوند. در این راستا سند رشد و تکامل همه جانبه کودکان بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پروش و سازمان بهزیستی کشور امضا شده است.با اجرای این سند به دنبال این هستیم که نسل جدید و کودکان امروز تغذیه، آموزش و تحرک داشته باشند، اجتماع پذیری و انتقادپذیری را بیاموزند، از استرس دور باشند و توان مدیریت استرس و اضطراب را داشته باشند و امیدواریم با این کار کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان و در آینده سالمندانی سالم در کشور داشته باشیم.
کد مطلب: 68440
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها