پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

بی تدبیری‌های دولت تدبیر

سید منصور طاهری
جمعه ۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۱
دولت روحانی در حالی با مشکلات عدیده روبرو شده است که در سال پایانی خود قرار دارد و عدم تحقق وعده‌ها و نزدیک بودن دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، دولتمردان را به طرح چاره واداشته است
بی تدبیری‌های دولت تدبیر
به گزارش خدمت؛ دولت تدبیر و امید حسن روحانی در انتخابات 24 خردادماه 92، با طرح شعارها و وعده‌های دهان پرکن توانست رأی اکثریت را به دست آورد. وی با نقد وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور، به مردم وعده داد که با کلید معروف خود «آنچنان اقتصاد پر رونقی به وجود خواهد آورد که مردم تاثیر آن را به وضوح در زندگی خود ببینند» و با برقراری ارتباط با دنیا- شما بخوانید کشورهای غربی و آمریکا- مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری و گرانی را از میان خواهد برداشت و مطالبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم را برآورده خواهد ساخت.

دولت تدبیر و امید با عبرت نگرفتن از تاریخ و با خوش بینی به وعده‌های پوچ آمریکا، در حالی صنعت هسته‌ای کشور را -که حاصل تلاش شبانه روزی دانشمندان ایثارگر کشورمان در شرایط تحریم‌های ظالمانه بود- با «تقریباً هیچ» شیطان بزرگ مورد معامله قرار داد که به زعم خود، تحریم های چندین ساله، یک شبه و بالمره به پایان خواهد رسید وگشایش اقتصادی به یکباره رخ خواهد نمود.

اما اکنون پس از گذشت بیش از 7 ماه از اجرایی شدن برجام، با تعطیل شدن صنعت هسته ای کشور، به تعبیر مقام معظم رهبری هیچ تاثیر محسوسی در زندگی مردم دیده نشده و به اذعان دولتمردان دولت تدبیر و امید، ماحصل این داد و «نستد» تقریباً هیچ بوده است. شاید اصلی ترین «دستاورد» این دولت را در سال چهارم خود، رکود توأمان با تورم بتوان معرفی کرد که در نوع خود کم نظیر و بی سابقه است.

بیکاری، افزایش وارادت و به تبع آن، از کار افتادن صنعت داخلی و سریال تعطیلی کارخانجات و ضربه خوردن تولید ملی، از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم است!
تنها نکته مثبت سیاست های روحانی و به تعبیر خودشان «فتح الفتوح برجام» عینیت بخشیدن به موضوع فریبکاری و عدم اعتماد به آمریکاییها می باشد که البته پیشتر رهبر فرزانه انقلاب به کرات نسبت به آن هشدار داده بودند.

اینک با برداشته نشدن تحریم ها و اوضاع رو به وخامت اقتصاد کشور که نارضایتی عامه‌ی مردم و حتی برخی موافقین برجام و حامیان دولت روحانی را سبب شده است؛ تنها برگ برنده‌ی روحانی به برگ بازنده بدل شده و باعث شده تا اکثریت سیاسیون و تحلیلگران، تک دوره‌ای شدن رئیس دولت یازدهم را بسیار جدی‌تر از پیش مطرح نمایند.
لذا حمله گازانبری روحانی و حامیانش به منتقدان و فرافکنی آنان در توجیه شرایط موجود و ارتباط دادن مشکلات و مسائل موجود، به دولت قبل، از بیم ثبت رکورد دولت تدبیر در تک دوره ای شدن می‌باشد و اخیراً با طرح شایعات بی اساس و کذب مبنی بر کشف فساد مالی در واگذاری املاک به برخی اعضای شورای شهر و مدیران ارشد شهرداری، در صدد به حاشیه راندن موضوع فسادهای مالی مدیران دولتی و حقوق های نجومی - که این روزها به مطالبه عموم تبدیل شده است- می‌باشند.
نکته حائز اهمیت دیگر در اثبات شکست سیاستهای خارجی دولت یازدهم، میل به تقویت رابطه با کشورهای آمریکای لاتین می باشد.
دولت یازدهم که با اجرای برجام سعی در برقراری ارتباط با کشورهای غربی و حتی آمریکا را داشت؛ به دلیل سیاست‌های دوگانه ایالات متحده که به اذعان بیل کلینتون: «آمریکا بدون سلطه جهانی نمی‌تواند به حیات خود ادامه بدهد» نه تنها دولت را به مقصود خود نرساند بلکه باعث شد تا روابط دولت تدبیر با کشورهای عرب منطقه در بدترین شرایط خود پس از انقلاب باشد به گونه‌ای که با قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران، روز به روز بر تشنج حاکم بر این روابط افزوده گردد و برگی دیگر از شکست‌های سیاست خارجی دولت یازدهم ورق بخورد.

مقامات آمریکایی در سخنرانی‌های خود از عدم منع برقراری روابط اقتصادی کشورهای اروپایی با ایران سخن به میان می‌آورند اما در عمل با اعمال مجازات‌های سنگین، مانع برقراری این روابط می گردند. از طرفی با توجه به مخالفت صریح دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به برجام و اذعان به عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود در صورت پیروزی وی در انتخابات آتی ایلات متحده، بیم کشورهای غربی در ورود به بازار ایران و برقراری روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی را دوچندان کرده است.

از سویی دیگر، دولت روحانی در حالی با این مشکلات روبرو شده است که در سال پایانی خود قرار دارد و عدم تحقق وعده‌ها و نزدیک بودن دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، دولتمردان را به طرح چاره واداشته است. لذا دولت تدبیر که از اروپایی ها قطع امید کرده است وزیر خارجه خود را به کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا مأمور ساخته تا با احیای سیاست‌های خارجی احمدی‌نژاد و برقراری ارتباط با این کشورها بتواند مرهمی هرچند گذرا و موقت برای اوضاع اسفبار اقتصادی به ارمغان آورد و بدین ترتیب خود را در عرصه انتخابات آتی از پیش باخته نداند.
کد مطلب: 52332
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر