جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

استفاده از پایگاه هوایی همدان؛ پیام پوتین به غرب و اعراب

سیدمنصور طاهری
شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۸
روسیه با استفاده از پایگاه هوایی همدان در نظر دارد با دادن هشدار به آمریکا، اوباما را تحت فشار بیشتر جهت اقدام صادقانه و واقعی علیه تروریست‌ها در سوریه بگذارد.
استفاده از پایگاه هوایی همدان؛ پیام پوتین به غرب و اعراب
پرواز هواپیماهای بمب افکن توپولف 22 ام 3 روسیه از پایگاه همدان این روزها، به موضوعی برای ارائه تحلیل‌های مختلف بازیگران منطقه‌ای بدل شده است.
بامداد سه شنبه گذشته خبری منتشر شد که بلافاصله انعکاس گسترده‌ای در خبرگزاری‌های داخلی و خارجی پیدا نمود؛ استقرار بمب افکن‌های غول پیکر روسیه در پایگاه هوایی همدان.

یک روز پس از سفر میخائیل بوگدانف -نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه - به ایران و دیدار و رایزنی با مقامات کشورمان در مورد مسائل منطقه‌ای و بالاخص سوریه، پایگاه خبری «المصدر نیوز» خبری تحت عنوان استقرار بمب افکن‌های روس در پایگاه هوایی همدان مخابره کرد.
ساعاتی پس از این، رسانه‌های روسی به انتشار این پرداختند و وزیر دفاع و وزارت روسیه با تایید این خبر، رسماً اعلام کردند که هواپیماهای بمب افکن توپولف 22 ام 3 روسیه با اسکورت جنگنده‌‌های سوخو 35 از پایگاه همدان به پرواز درآمده و مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را مورد هدف قرار داده‌اند.

اما در جلسه روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، طی اولین موضع‌گیری، علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر فلاحت پیشه در مورد استقرار این هواپیماها در پایگاه همدان، این موضوع را تکذیب کرد.

البته ساعاتی بعد، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص گفت: به جنگنده‌های روسی اجازه داده شد برای دریافت سوخت در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و چهارجانبه از این پایگاه استفاده کنند؛ بنابراین پایگاه هوایی همدان نه پایگاه روسی شده و نه جنگنده‌ای در پایگاه نوژه مستقر شده است. در حالی که شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با تایید تلویحی این خبر گفت: همکاری‌های ایران و روسیه برای مبارزه با تروریسم در سوریه راهبردی است و ما در این رابطه تبادل ظرفیت و امکانات داریم.

حال سوای این تایید و تکذیب‌ها، توجه به این موضوع ضروری است که سوریه به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیکی، بعنوان دروازه ایران به لبنان و خط مقدم جبهه نبرد علیه آمریکا و اسرائیل دارای نقش راهبردی برای ایران می باشد و در شرایطی که آمریکا و ایادی استکبار؛ اسرائیل و برخی رژیم‌های عرب منطقه بطور واضح و آشکار از تروریست‌ها و معارضان سوری در جهت سرنگونی دولت سوریه اقدام می‌کنند؛ تنها پوتین است که در کنار دولت اسد ایستاده و از هم‌پیمان راهبردی ایران در منطقه حمایت می‌کند.
لذا استفاده نظامیان روس از پایگاه همدان که با هماهنگی کامل مقامات کشورمان صورت می‌پذیرد کاملاً در جهت منافع ملی‌مان بوده و البته حاوی پیامی به برخی سران فاسد حاشیه خلیج فارس می‌باشد که اخیراً با برگزاری جلسات متعدد با تروریست‌های ضد انقلابی و منافقین به منظور ایجاد ناامنی در کشور، تحرکات خود را افزایش داده‌اند و علناً از براندازی جمهوری اسلامی سخن می‌گویند.
شاید پیام روز گذشته‌ی رئیس پارلمان کویت مبنی بر همکاری اعراب حاشیه خلیج فارس با ایران در جهت برقراری صلح و ثبات منطقه را حاصل این اقدام استراتژیک ایران و روسیه در نظر گرفت.

لکن تلاش مقامات روس در انعکاس هرچه بیشتر این اقدام اخیرشان را باید پالسی به امریکا و ائتلاف تحت رهبری‌اش نیز در نظر گرفت؛
زیرا علیرغم این که روس‌ها چندین بار به آمریکا پیشنهاد انجام عملیات‌های مشترک و هماهنگ را در سوریه دادند ولی آمریکاییها از پذیرش این موضوع سرباز زدند؛ چرا که آنان خوب می‌دانند که روسیه از زمان ورود به بحران سوریه، بصورت مصمم و قاطع بارها مواضع داعش و دیگر گروه‌های تروریستی از جمله جبهه النصره را مورد هدف قرار داده و تاکنون پیشرفت‌های خوبی داشته و این در حالی است که آمریکاییها علیرغم تبلیغات رسانه‌ای گسترده‌شان، به اذعان بسیاری از تحلیلگران، نشان داده‌اند که در مبارزه با داعش جدی نیستند و خواسته‌ی اصلی آنها حمایت از شورشی‌ها و به اصطلاح خودشان، معارضان میانه‌رو و تسلیح آنها به منظور مقابله با دولت مشروع بشار اسد بوده است. لذا آمریکا به دلیل عدم تمایل به بمباران مواضع تروریست‌های جبهه النصره، حاضر به انجام عملیات مشترک با روسیه نشدند و حتی در یک اقدام تاکتیکی و راهبردی و به منظور در امان ماندن این تروریست‌ها، جبهه النصره را به جبهه فتح‌الشام (جفش) تغییر نام دادند.

پس از کودتای ترکیه و گرایش اردوغان به سمت روسیه و ایران، حال روس‌ها قصد دارند با انتشار اخبار استفاده از پایگاه‌های ایران و حتی پایگاه اینجرلیک ترکیه که محل استقرار نظامیان ناتو و آمریکا می‌باشد با دادن پیامی به اوباما که این روزها با اعزام نظامیان بیشتر به سوریه به بهانه مین زدایی مناطق حسکه، حضور خود را فعالتر کرده‌ به وی هشدار دهند و آمریکاییها را تحت فشار بیشتر جهت اقدام صادقانه و واقعی علیه تروریست‌ها در سوریه بگذارد و البته انفعال هر چه بیشتر آمریکاییها را نشان دهند.
کد مطلب: 51977
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین