سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 20 Mar 2018
۰

داعش؛ چاقویی که دسته خود را برید

سید منصور طاهری
يکشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲
انفجارهای متعدد تروریست‌های داعش در داخل خاک ترکیه و همچنین عملیات انتحاری در مدینه عربستان، سرانجام اردوغان را متوجه این موضوع ساخت که «داعش؛ تنها چاقویی است که دسته‌ی خود را می‌برد».
داعش؛ چاقویی که دسته خود را برید
قبل از اوج‌گیری بحران در سوریه، ترکیه و سوریه بخش زیادی از نیازهای اقتصادی یکدیگر را برطرف می‌کردند و حجم مبادلات تجاری این دو کشور سالیانه، بالغ بر چند میلیارد دلار بود؛ اما با شروع بحران در سوریه، اردوغان تصور نمود که دولت اسد به‌زودی از بین خواهد رفت؛ لذا رابطه با اسد دیگر سودی برای ترکیه نخواهد داشت و بدین‌ترتیب ترکیه دچار خطای استراتژیک و اشتباه محاسباتی گردید.

دولت ترکیه به خیال برقراری یک رابطه گرم با حکومت بعدی سوریه، از شورشیان(یا به اصطلاح غربی‌ها: معارضان میانه‌رو) حمایت نمود و بدین ترتیب روابط ترکیه و سوریه به سردی گرایید تا نهایتاً قطع شد. ترکیه تصور می‌کرد که با سقوط اسد، چند کشور کوچک ایجاد خواهد شد و دولت ترکیه می‌تواند در این میان یک دولت سنی زیر نفوذ خود ایجاد کند و با قطع ارتباط سوریه و عراق و به تبع آن ایران، محور مقاومت را بشکند و به گونه‌ای ایران را منزوی کند؛ اما دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه آمریکا، دلیل اصلی حمایت ترکیه از داعش را دست‌یابی به منابع نفتی ارزان بیان نمود که میتوان خرید نفت از داعش را دلیل خوبی بر این مدعا تلقی نمود.

شاید بتوان یکی دیگر از دلایل مهم حمایت ترکیه از تروریست‌های داعش را، تبعیت اردوغان از عربستان عنوان کرد؛ چرا که ترکیه برای به‌دست آوردن دل حاکم سعودی و برخورداری هر چه بیشتر از کمک‌های مالی آنان، در نظر داشت با سرنگونی دولت بشار اسد، حکومتی سنی تابع خود و آل سعود در سوریه روی کار آید، اما اشتباه استراتژیک دیگر باعث شد ورق برگردد و رویکردهای ترکیه در منطقه عوض شود.

سرنگونی جنگنده روسی در نوامبر 2015 توسط نیروی هوایی ترکیه، باعث ایجاد تنش در روابط دو کشور شد. پس از آن، روسیه تحریم‌های سنگین یک جانبه‌ای را علیه ترکیه اعمال کرد و واردات از ترکیه(به‌ویژه محصولات کشاورزی و خوراکی) را متوقف، صدور گاز به ترکیه را با مشکل مواجه کرد و تورهای گردشگری را لغو نمود.

با توجه به آن‌که بخش قابل توجهی از اقتصاد ترکیه بر پایه گردشگری است و بیش از ۵۰٪ از گاز ترکیه توسط روس‌ها تأمین می‌شود، اقدامات روسیه آسیب بزرگی به اقتصاد آن کشور وارد آورد؛ اما دولت ترکیه، به‌زودی به اشتباه فاحش استراتژیک خود پی برد و بارها از پوتین درخواست ملاقات و ازسرگیری روابط کرد؛ ولی روسیه تنها شرط برقراری مجدد روابط را منوط به عذرخواهی دولت ترکیه و پرداخت غرامت عنوان کرد.

نهایتا پس از گذشت هفت ماه از واقعه سانحه جنگنده روسی، اردوغان با ارسال نامه‌ای، به‌طور رسمی از پوتین رئیس جمهور روسیه عذرخواهی کرد و آمادگی خود را برای پرداخت غرامت و از سرگیری هر چه سریع‌ترِ روابط به شرایط ماقبل اعلام کرد؛ اما علاوه بر موارد فوق، شاید بتوان گفت نزدیک شدن ترکیه به روسیه در هفته‌های گذشته، به‌دلیل وخامت اوضاع امنیتی در ترکیه، به‌دنبال وقوع انفجارهای متعدد در این کشور در چند ماه اخیر شکل گرفته است؛ بنابراین این حملات متعدد تروریست‌ها در داخل خاک ترکیه و همچنین عملیات انتحاری در مدینه عربستان، سرانجام اردوغان را متوجه این موضوع ساخت که «داعش؛ تنها چاقویی است که دسته‌ی خود را می‌برد».

از طرفی، اردوغان خوب می‌داند -از آنجایی‌که ترکیه ملجأ و پناه تروریست‌های داعشی شده است، تا جایی که در آنجا پایگاه جذب دایر کرده و بر عناصر خود می‌افزاید- نمی‌تواند به‌راحتی علیه آن‌ها اقدام کند؛ لذا باید پایتخت و مرکز جمعیت آنان(سوریه) را پاکسازی کرد تا کمک‌ها و حمایت‌های آنان از تروریست‌های داخل خاک ترکیه منقطع گردد و بدین ترتیب تلفات احتمالی حاصل از عملیات‌های تلافی‌جویانه، تقلیل یابد و این میسر نمی‌گردد، مگر با برقراری ارتباط مجدد با سوریه.

البته از طرفی، کنترل رفت و آمدها در مرز ترکیه، به‌منظور قطع ارتباط کمک‌های ارسالی عربستان از خاک ترکیه به تروریست‌های سوریه و جلوگیری از فروش نفت داعش به‌منظور قطع منبع مالی داعش، برای سوریه بسیار پر اهمیت است؛ فلذا شاید اخبار منتشر شده در رسانه‌های جهان، مبنی بر مذاکرات پنهانی اردوغان و بشار اسد که این روزها تیتر خبرگزاری بزرگ دنیا شده و موضع‌گیری رسمی اردوغان بر باقی ماندن اسد در دوره انتقالی ریاست جمهوری سوریه، غیر واقع به‌نظر نرسد.

بنابراین با بیان نکات فوق، شاید بتوان نتیجه گرفت که با توجه به پیش‌روی‌های ارتش و ملت سوریه و همچنین حمایت‌های روسیه و جمهوری اسلامی ایران و بالطبع خروج تکفیری‌ها از این کشور، ترکیه برای برون‌رفت از این منجلاب و کاهش عملیات‌های تروریستی در این کشور، در سیاست‌های خود تجدید نظر نموده است.
کد مطلب: 48913
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند