جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - 23 Mar 2018
۰

19 دي و ربع قرن روزنامه نگاري

محمد كاظم انبارلويي
شنبه ۱۹ دی ۱۳۸۸ ساعت ۰۹:۵۳
امروز پس از سه دهه از آن حادثه بزرگ، دشمن دوباره در همان راه اهانت و تمسخر پاي نهاده است. اهانت به تصوير نوراني امام(ره) توسط فرقه سبز و سپس هتک حرمت شعائر الهي نهضت کربلا در روز عاشورا، تکرار اشتباه دشمن در اهانت به امام(ره) در دي ماه56 بود. آن روز ما در برابر تهديد سخت آمريکا در رژيم شاه قرار داشتيم، امروز مبارزه در پيچيده ترين شکل آن نمود دارد اين بار در برابر تهديد نرم دشمنان قسم خورده نظام قرار داريم.

 32 سال پيش در چنين روزي مردم قم براي دفاع از حريم مرجعيت و روحانيت به خيابان ها ريختند. بيت آيت الله نوري همداني در قم کانون اين اجتماع انقلابي بود. مردم قم از اهانت روزنامه اطلاعات به امام خميني(ره) مرجع شيعيان جهان بر افروخته بودند.

يک بغض فرو خفته در اين روز ترکيد و پژواک صداي آن خيلي زود در سراسر کشور شنيده شد. 

12 سال پيش از آن رژيم مستبد پهلوي، امام (ره) را به جرم آزاديخواهي و اسلام خواهي و ايستادگي در برابر مظالم آمريکا و به خاطر خروش انقلابي عليه لايحه کاپيتولاسيون به ترکيه و سپس نجف تبعيد کرده بود.

تبعيد امام(ره) از او يک سيماي نوراني که نماد دفاع از استقلال و شرف ايرانيان بود در تاريخ ايران به ثبت رساند.

19 دي سال56 يک پيچ تند در تاريخ سرزمين ماست که تمامي انرژي متراکم و غني شده ملت انقلابي ما را در خود يکجا جمع کرده بود. در اين روز ملت ما سير و سلوکي را آغاز کرد که در مدتي کوتاه يعني در روز22 بهمن57 شاهد آزادي، استقلال و جمهوري اسلامي را در آغوش کشيد.

پيام ملت ما بويژه مردم غيور و شجاع قم در روز19 دي اين بود که شکنجه و شلاق در زندان هاي رژيم و سختي هاي مبارزه را تحمل مي کنيم اما توهين و تحقير به مرجعيت و روحانيت را هرگز! اين پيام مهمي براي دشمن بود که متاسفانه يا - بهتر بگوييم خوشبختانه- اين پيام را نتوانست درست دريافت کند.

امروز پس از سه دهه از آن حادثه بزرگ، دشمن دوباره در همان راه اهانت و تمسخر پاي نهاده است. اهانت به تصوير نوراني امام(ره) توسط فرقه سبز و سپس هتک حرمت شعائر الهي نهضت کربلا در روز عاشورا، تکرار اشتباه دشمن در اهانت به امام(ره) در دي ماه56 بود.

اگر رژيم شاه از آن اهانت توانسته بود طرفي ببندد، فرقه سبز و عمال آمريکا و استکبار جهاني از اين رويکرد زشت و سخيف هم طرفي خواهند بست.

آنچه جالب و شنيدني و عبرت آموز است، آن است که امروز نيز بيت شريف آيت الله نوري همداني که بحق آن را بايد «بيت انقلاب» ناميد و بيوت مراجع عالي قدر که نماد بيداري و هوشياري ملت ايران است با همان انرژي و با همان طراوت و تازگي و نشاط در صحنه حضور دارند و دست رد بر سينه نامحرمان انقلاب و دشمنان نظام الهي زده اند.

آن روز ما در برابر تهديد سخت آمريکا در رژيم شاه قرار داشتيم، امروز مبارزه در پيچيده ترين شکل آن نمود دارد اين بار در برابر تهديد نرم دشمنان قسم خورده نظام قرار داريم.

جبهه کفر، نفاق و الحاد در يک صف بي پرده و نقاب به همه نمادها و سمبل هاي عزت، شرف و پايداري و در يک کلمه مقدسات مردم اهانت مي کنند، بدون شک تاريخ ايران در حال ثبت وقايعي شورانگيزتر و حماسي تر از روزهايي چون19 دي ماه سال56 است. روز9 دي ماه امسال نيز در تاريخ ايران و حتي اسلام يک روز تاريخي است. يک کاروان40 ميليوني چون سيل در خيابان هاي ايران و بويژه در تهران به حرکت درآمدند تا قدرت نرم جمهوري اسلامي را به رخ دشمنان نظام بکشند.

لحن دشمن و عمال آن در داخل پس از9 دي تغيير کرد. مردم مصمم هستند در حضوري ديگر که بزودي رخ خواهد داد به تکرار اين پيام عبرت آموز تاريخي بپردازند.

از سوي ديگر19 دي ماه روز تاسيس روزنامه رسالت است. اينکه بنيانگذاران روزنامه رسالت چرا چنين روزي را براي تاسيس اين جريده انتخاب کردند، خود حکايتي است.

روزنامه رسالت از امروز وارد بيست و پنجمين سال انتشار خود مي شود. دقيقا24 سال پيش يک صدا به صداهايي که در عرصه رسانه در کشور مطرح بود، اضافه شد.

جمعي از علما و شخصيت هاي ملي کشور تصميم گرفتند گفتمان جديدي را در فضاي سياسي کشور آغاز کنند تا يک ظرفيت جديد براي دفاع از انقلاب و نظام و ولايت فقيه را پديد آورند.

تولد اين گفتمان آغاز يک رقابت جدي، قانونمند و جوانمردانه با کساني بود که اداره کشور را و فضاي گفتماني انقلاب را تک صدايي مي خواستند و اجازه شنيدن صداهاي ديگر را نمي دادند. اين جريان هماني است که بعدها مبلغ پلوراليسم سياسي و حتي ديني شد! دشواري هاي کار رسالت در آغاز هزينه اي به اندازه خار در چشم و استخوان در گلو داشت. به دليل شرايط خاص جنگ و برخي ملاحظات، صدايمان را در حد آنچه به عنوان رسالت الهي درک مي کرديم تنظيم مي کرديم. رسالت طي ربع قرن روزنامه نگاري محفل انسي براي طرفداران واقعي امام(ره) و رهبري و شيفتگان عدالت اسلامي و فقاهت است.

ما در آن دوران گرفتار جمعيتي بوديم که حداقل سه دهه براي افشاي ماهيت آنها فرصت لازم بود. امروز که پرده ها بالا رفته و همه چيز عريان در نگاه مردم وجود دارد آنچه که مي گفتيم خيلي راحت شنيده مي شود.

آن روز عده اي به ناحق ما را متهم به دفاع از سرمايه داري و طبقه مترف جامعه معرفي مي کردند امروز همين جماعت در آغوش سرمايه داران عليه آراي مستضعفان و محرومان، تبديل به بزرگترين تهديد عليه جمهوريت نظام شده اند.

آن روز همين جماعت خود را طرفدار اسلام ناب و ما را متهم به اسلام آمريکايي مي کردند. امروز تمام بوق هاي آمريکايي و صهيونيستي يکصدا از آنها دفاع مي کنند و با کساني همپيمان شده اند که با تمام نمادهاي ديني و مذهبي و بزرگان اسلام اعلام جنگ کرده اند.

کار را به آنجا رسانده اند که حتي در روز عاشورا کف و سوت مي زنند و هلهله مي کنند و به شعاير الهي فرهنگ عاشورا و کربلا اهانت مي کنند.

امروز نگاه ما به تلخي هاي گذشته نيست. امروز حتي نگاهمان به تبهکاري هاي اين قوم و فرقه جفاکار نيست. ما به آينده فکر مي کنيم. آينده اي که در آن پيشرفت کشور تضمين شده و خدمت به مردم يک هدف مقدس و بسط عدالت در جامعه ما يک رسالت الهي باشد!

امروز ما مي گوييم بايد از باب تکريم جمهوريت به راي محرومين و مستضعفين احترام گذاشت و صداي آنها را که از صندوق هاي راي به گوش مي رسد به رسميت شناخت. امروز ما مي گوييم چهره اسلام در ايران، منطقه و جهان نوراني تر از سه دهه گذشته است. نبايد يک فرقه با سوء استفاده از آزادي در کشور به خود اجازه دهد که آن را سياه نشان دهد. اما آنها به تبهکاري خود ادامه دادند و در سياه نمايي رکوردي باقي گذاشتند که لعن و نفرين ملت ايران و همه آزاديخواهان جهان را رايگان براي خود خريدند.

امروز ما با همان قوت و قدرت بر عهد روزهاي آغازين خود استوار هستيم.
عهد و پيمان ما تلاش در تبليغ رسالت الهي، تحقق همه جانبه احکام الله و حاکميت فقه و ولايت فقيه است.ما طرفدار حق هستيم و مدافع حزب الله و بر اين مسير به ياري خداوند پاي مي فشاريم. 

- محمد كاظم انبارلويي
کد مطلب: 2473
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند