دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 26 Feb 2018
۰

یک وجب روغن...

کمیل درویشی
شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۹
پاسخ دادن به نامه ها و بیانیه های آقای زیبا کلام کاری سخت است چون غالب استدلالات ایشان واهی و مبتنی بر اطلاعات غلط است که با توجه به حجم زیاد آنها نیاز است که یک رسانه مستقل تشکیل شود و فقط نامه ها و بیانیه های ایشان را تحلیل و عیب یابی نماید.
یک وجب روغن...
نقل کرده اند ناصرالدین شاه در روز اربعین هر سال مراسم مفصل آش نذری پزی به راه می انداخت و درباریان را به این بهانه دور هم جمع می کرد. این مراسم فرصتی بود برا تملغ و چاپلوسی درباریان. یکی دیگ را بر پا می کرد، یکی سبزی پاک می کرد، یکی نخود و لوبیا تمیز می کرد و... اما نقش اصلی با آشپزباشی دربار بود! در این مراسم رسم بر این بودکه، هر وقت آش پخته می شد درآخر مراسم، آشپزباشی برای رجال مملکت کاسه آشی می فرستاد و آنها هم بایستی کاسه را پر از اشرفی بر می گرداندند! حال این وسط هر کس کاسه ی بزرگ و پر بار تری نصیبش می شد، اشرفی بیشتری هم باید برا آشپزباشی پس می فرستاد! این مراسم اهرم فشار آشپزباشی دربار بود، در طول سال اگر با رجال و وزرا یا اعیان دربار درگیر می شد فورا تهدیدش می کرد یک آشی برایت می پزم که یک وجب روغن داشته باشد!
حکایت این روزهای مملکت ما حکایت آشپز باشی دربار ناصرالدین شاه شده! هر موضوع مهمی در کشور برجسته شود، آشپزباشی ها دست به دیگ می شوند و بساط آشپزی را راه می اندازند! اهرم های فشار بکار می افتند و تخریب ها شروع می شود.
از اثرات مذاکرات و نهایتا توافق هسته ای میان ایران و 5+1، حضور و بروز دوباره دولت های غربی در ایران است؛ دولت هایی که برخی از آنها ظلم های عجیبی را در حق ملت ایران روا کرده اند. نمونه آن دولت فرانسه است که با فروش خون های آلوده به ایران و البته چند کشور دیگر سبب ابتلای مردمان بسیاری به ویروس کشنده ایدز شد. آنچه که این ماجرا را برای مردم ایران تبدیل به یک واقعه درد آور می کند، نه فقط ندادن غرامت به قربانیان این حادثه که عدم عذرخواهی رییس جمهور و نخست وزیر وقت فرانسه از ایرانیان بود. آقای فابیوس وزیر خارجه فعلی دولت فرانسه که در زمان حادثه خون های آلوده نخست وزیر دولت فرانسه بود، اخیرا به ایران سفر کرد و با مسئولین دولت جمهوری اسلامی دیدار کرد. بماند که غرور آقای وزیر از بی نزاکتی دیپلماتیکش بیش از پیش دل مردم را به درد آورد.
نکته عجیب و غیر قابل باور این حضور، ذوق زدگی و اشتیاق فراوان جناب زیبا کلام بود!
ایشان که همواره معروف به موضوع گیری های عجیب و البته رسانه ای هستند؛ بار دیگر موضوع گیری ای عجیب و قابل تامل از خود بروز دادند. آقای زیبا کلام از شهردار تهران به خاطر نصب بنرهای فرهنگی ای که جنایت مسئولین فرانسوی را در فروختن خون های آلوده به ایران یادآوری می کرد انتقاد کردند و این ماجرا را به دو قطبی مجازی اصلاح طلب-اصولگرا ربط دادند و اینطور نتیجه گرفتند که با این حرکت شهرداری آقای قالیباف از جبهه اصولگراها و اصلاح طلبان طرد خواهد شد! و چون اساسا هر فعالیت شهرداری از نظر آقای زیبا کلام قطعا حرکتی سیاسی و به قصد رای آوری در انتخابات است، این کار فرهنگی شهرداری نیز کاری انتخاباتی است که با استدلالات جالب ایشان سبب شکست دوباره شهردار در انتخابات خواهد شد!
پاسخ دادن به نامه ها و بیانیه های آقای زیبا کلام کاری سخت است چون غالب استدلالات ایشان واهی و مبتنی بر اطلاعات غلط است که با توجه به حجم زیاد آنها نیاز است که یک رسانه مستقل تشکیل شود و فقط نامه ها و بیانیه های ایشان را تحلیل و عیب یابی نماید. اما در خصوص این موضع گیری اخیر و عجیب آقای زیبا کلام همین بس که بدانند همه مردم از جنایت دولت وقت فرانسه و آقای فابیوس ناراحتند و این ناراحتی از حس انسان دوستی ملت ایران است نه موضوع گیری یک جناح سیاسی خاص! البته آقای زیبا کلام ظاهرا دنیا را فقط از زاویه سیاست می نگرد و این مفاهیم شاید برای ایشان نامفهوم باشد ولی در این خصوص باید گفت آنچه ناراحتی ملت ایران را از آن جنایت هولناک بیشتر و عمیق تر می کند عدم عذرخواهی مسئولین فرانسوی از قربانیان و البته ندادن غرامت قربانیان ایرانی آن هم در حالی که به دیگر کشورها این غرامت ها داده شد. مردم ایران از تبعیض و سیاسی کاری دولتمردان فرانسوی ناراحتند و شهرداری تهران نیز موظف است فعالیت های فرهنگی خود را در راستای دغدغه ها و مشکلات مردم انجام دهد و نه خواسته و جناح مطبوع سیاسیونی امثال آقای زیبا کلام، چرا که شهرداری برای مردم است و هزینه هایش نیز از مردم تامین می شود! از آقای زیبا کلام به عنوان یک شخصیت دانشگاهی انتظار می رود گاهی از پوسته سیاست زدگی خارج شود و با برخی مفاهیم انسانی همچون همدردی با قربانیان حادثه خون های آلوده آشنا شوند و در کنار آشپزی به اتفاقات پیرامون نیز کمی توجه کنند!
                                                                                                    
کد مطلب: 24545
نام شما

آدرس ايميل شما

حداکثر چقدر باید بخوابیم؟ + اینفوگرافیک
ترکیب زردچوبه با این مواد غذایی، خاصیت آن را ده برابر بیشتر می‌کند
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند