سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 20 Mar 2018
۰

انتحار سياسي !

سه شنبه ۸ دی ۱۳۸۸ ساعت ۰۹:۳۰
اتفاقات تاسف‌بار ظهر روز عاشورا در تهران در حالي كه عزاداران به اقامه نماز در برخي خيابان‌ها پرداخته يا به مساجد و تكايا بازگشته بودند ، از جنبه‌هاي مختلف قابل‌تامل است و برخلاف خارج‌نشينان، نخبگان ناموفق در انتخابات از درك اين واقعيت عاجز نيستند كه چنين رفتارهايي حتي غير‌سياسي‌ترين افراد جامعه را نيز منزجر مي‌كند و خلق صحنه‌هاي انزجار‌آميز در ظهر عاشورا را با كف و سوت به جشن نشستن،‌ براي هر آشنا به فرهنگ اين ملت تعبيري جز انتحار سياسي نخواهد داشت.

 اتفاقات تاسف‌بار ظهر روز عاشوراي حسيني در تهران در حالي كه عزاداران به اقامه نماز در برخي خيابان‌ها پرداخته يا به مساجد و تكايا بازگشته بودند ، از جنبه‌هاي مختلف قابل‌تامل است. 

الف: «خشونت» تنها امكاني است كه مي‌تواند اهداف تفرقه‌برانگيزان را تامين كند. در اين زمينه بايد دقت داشت برخي قرائن حكايت از آن دارد كه پاره‌اي رفتارها اساسا به قصد تحريك و تهييج صورت مي‌گيرد. چرخه خشونت مورد نظر، زماني تحقق مي‌يابد كه رفتارهاي بي‌منطق،‌ پاسخي مشابه خود دريافت كند.

همگان بر اين واقعيت واقفند كه جماعتي اندك اما تشكيلاتي، با سوءاستفاده از ايام ويژه قادرند شيشه‌هايي را بشكنند، سطل‌هاي زباله‌‌اي را به آتش بكشند،‌ اتوبوسي را مشتعل سازند و... بر اين قبيل اعمال نه ارزش سياسي مترتب است و نه انسان‌هاي فرهيخته و بافرهنگ را همراه خواهد ساخت. اما قطعا اين اعمال زماني به نتيجه مورد نظر نزديك خواهد شد كه بتواند نيروهاي دلسوز كشور را نيز به چرخه خشونت وارد كند.

ب: دست يازيدن به اعمال خشونت‌آميز در ظهر عاشورا و خلق صحنه‌هاي انزجار‌آميز را با كف و سوت به جشن نشستن،‌ براي هر آشنا به فرهنگ اين ملت تعبيري جز انتحار سياسي نخواهد داشت. اين خود گواهي بر اين واقعيت است كه رهبري آن جريانات كاملا به بيرون از مرزها انتقال يافته است.

برخلاف نيروهاي خارج‌نشين، نخبگان ناموفق در انتخابات دهم از درك اين واقعيت عاجز نيستند كه چنين رفتارهايي حتي غير‌سياسي‌ترين افراد جامعه را نيز منزجر مي‌كند. از اين‌رو مي‌توان به مردود‌شدگان در جبهه داخلي كه تصور مي‌كردند مي‌توانند مسيري را هموار ساخته و انحصارا در خدمت گيرند،‌ يادآور شد هر نوع تضعيف جايگاه قانون در نهايت خدمتي جبران‌ناپذير به بدخواهان اين مرز و بوم است.

ج: توسل به رفتاري كه نامي جز انتحار سياسي بر آن نمي‌توان نهاد، نشان‌دهنده به آخر خط رسيدن تحركي است كه بنا داشت ملت را در برابر ملت قرار دهد و آن گاه با نقاب فرشته صلح، پيروزمندانه وارد ميدان شود؛ ترفندي كه نمونه‌هاي بارز آن را در همسايگان خود شاهد بوده‌ايم. بنابراين با درك اين واقعيت كه تنها با صبر و بردباري مي‌توان اهداف دشمنان استقلال را در چنين شرايطي خنثي كرد، با تمام توان در مسيري بايد قرار گرفت كه زمينه آگاهي در جامعه قوي‌تر شود. خشونت و آگاهي در برابر يكديگر قرار دارند.

به همين دليل هرگز نبايد پايگاه فرهنگي داخلي اين جريان، با تصميماتي نسنجيده مظلوم‌ جلوه‌گر شود. شناخت جامعه را هنگامي مي‌توانيم تقويت كنيم كه نيروهاي پرسشگر با مقايسه استدلال‌ها، به رشدي درخور نايل آيند. برخي بي‌تدبيري‌ها در عرصه فرهنگ مي‌تواند تشخيص را سخت‌تر سازد.

د: گرچه قرائن و شواهد دلالت بر آن دارد كه هدايت حركت هدفمند براي ايجاد چرخه خشونت در جامعه كاملا به خارج از كشور انتقال يافته اما با وجود اين، ضعف قدرت تبيين در داخل و راحت‌طلبي دست‌اندركاران امور رسانه مانع از نيل به شفافيت مورد نياز براي تحليل اين‌گونه فتنه‌هاست. مزيد بر اين امر، برخي نخبگان زياده‌طلب و خودمحور، همچنان از اذعان به خطا طفره مي‌روند لذا صرفا تاكيد بر ابعاد پنهان اين حوادث نمي‌تواند موجب بصيرت سياسي در جامعه شود. از طرف ديگر متاسفانه بعضا سهل‌پنداري و بي‌مبالاتي متصديان امور اجرايي، حركت اقناعي را دشوارتر مي‌سازد.

ه: قدرت‌هايي كه به واسطه مباني تئوريك انقلاب اسلامي منافعشان بشدت به خطر افتاده، در پي آنند تا اين اصول را در خيابان‌ها آن هم توسط جماعتي بي‌منطق لوث كنند. در حالي كه طي چند ماه گذشته تا حدود زيادي هدف اوليه اين جماعت مبني بر تقابل با ميراث امام آشكار شده است، عرصه اصلي تبيين آنچه را كه موجب نگراني نظام سرمايه‌داري است، نبايد فراموش كنيم.

مباني نظري انقلاب اسلامي امروز كانون‌هاي تحولات منطقه و جهاني را به خود معطوف كرده است. اگرچه سلطه‌جويان بين‌المللي به غلط مي‌انديشند با هياهوهاي خشونت‌بار خياباني مي‌توانند پاسخي به انديشه امام بدهند، اما آنچه مي‌تواند توفيقي هرچند اندك را متوجه اين تماميت‌خواهان مستاصل كند، خطاي ما در اين عرصه خواهد بود.

و: قربانيان روز يكشنبه مستقلا خود موضوعي قابل تحليل به شمار مي‌آيند. اقداماتي كه به كشته شدن چند تن از هموطنانمان منجر شد پرتاب كردن فردي از روي پل، مضروب ساختن منجر به قتل افراد با خودرو و نيز استفاده از سلاح گرم براي ترور افراد خاص حاكي از در دستور كار قرار گرفتن روش‌هاي مختلف به منظور التهاب‌آفريني است. به طور قطع اين‌گونه روش‌هاي غيرانساني فتنه‌گران مي‌تواند از تنوع بيشتري نيز برخوردار شود.

ز: مشاهده اين واقعيت كه جريان فتنه ديگر به حفظ عقبه‌اي براي خود نمي‌انديشد كه مصداق بارز آن را در حملات كور به دسته‌هاي عزاداري مردم شاهد بوديم مي‌بايست ما را به اين احتمال نزديك كند كه كاركرد خارجي اين تبليغات براي كشورهايي چون آمريكا و انگليس داراي اهميتي ويژه است.

القاي اين مساله كه پايگاه انقلاب اسلامي در درون خود نسبت به مباني نظري اسلام دچار تشتت شده، از جمله اهداف مهم كارتل‌هاي رسانه‌اي همچون سي‌ان‌ان و بي‌بي‌سي در اين مقطع است، هرچند اين تبليغات از سوي اين رسانه‌ها، انقلاب اسلامي را بيش از گذشته در كانون توجه قرار خواهد داد.

-عباس سليمي‌نمين
کد مطلب: 2243
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند