جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۱
۰

از تفاوت تا تقابل

کمیل درویشی
شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۴
در حال حاضر هم شاهد همین موضوع هستیم که به خاطر خط فکری متفاوت دولت و مجلس، سیاستمداران دولتی در موضوعات بین المللی و داخلی، به چه میزان اصطلاحاً دست به عصا حرکت کرده و احتیاط در رفتار همه‌ی آنها مشهود است و به همین دلیل این مجادلات و دعواهای لفظی نه تنها عیب محسوب نمیشود که بالعکس از محاسن جامعه‌ی مدنی به شمار می‌آید.
از تفاوت تا تقابل

انتشار فیلم درگیری لفظی نمایندگان محترم مجلس با جناب آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه در شبکه های مجازی با واکنش های متفاوتی از سوی جریانات داخلی و حتی خارجی همراه بود. کارشناسان امور، تحلیل های متفاوتی از این اتفاق داشتند و دارند. اما موضوعی که مجال این بحث است، موضوعی فراجناحی و از زاویه ی دید جریان شناسی است.
از دیرباز یکی از مهم ترین مباحث مطروحه در علوم سیاسی و حکومت داری، مدل خاص حکومت و پارلمانی بودن یا غیرپارلمانی بودن انتخاب هیات دولت است. در اکثر کشورهای دنیا، پارلمان کشورها، نخست وزیر را انتخاب می کنند و نخست وزیر، دولت را تشکیل می دهد و بدین ترتیب معمولا دولت های منتخب با مجلس منتخب، هم سو و هم جریان هستند و در کشاکش دعواهای سیاسی، تنش های کمتری متعاقب خواهد بود.
اما در کشور ما انتخابات پارلمانی هم از حیث نوع، هم از حیث زمان برگزاری و مهم تر از همه، از حیث جریانات سیاسی با بسیاری از کشورهای دنیا متفاوت است. نکته ی قابل توجه انتخابات مجلس شورای اسلامی این است که در قریب به اتفاق دوره های نه گانه ی مجلس تاکنون، جریان سیاسی حاکم بر مجلس با جریان سیاسی حاکم بر دولت متفاوت بوده و در بیشتر اوقات حتی مخالف بوده است. پدیده ای که در کمتر کشوری نمونه ی مشابه سراغ دارد.
این پدیده توسط کارشناسان علوم سیاسی همیشه با تحلیل های متفاوتی همراه بوده که در اغلب اوقات به عنوان یک پدیده ی نادرست از آن یاد شده است. اما از نظر حقیر با توجه به تجریه ی نه دوره ی گذشته ی مجلس در کشور ما، این پدیده یکی از مهم ترین نقاط قوت نظام ماست. در واقع مردم ما با هوشیاری هرچه تمام تر همیشه نمایندگان مجلسی را روانه ی مجلس کرده اند که در جریان سیاسی غیر هم سو با دولت بوده اند. این اتفاق به خودی خود باعث شده است که در واقع مجلس به عنوان سوپاپ اطمینان دولت عمل کرده و اجازه انحصارگرایی و انحصار طلبی را از دولت بگیرد.
در حال حاضر هم شاهد همین موضوع هستیم که به خاطر خط فکری متفاوت دولت و مجلس، سیاستمداران دولتی در موضوعات بین المللی و داخلی، به چه میزان اصطلاحا دست به عصا حرکت کرده و احتیاط در رفتار همه ی آنها مشهود است. و به همین دلیل این مجادلات و دعواهای لفظی نه تنها عیب محسوب نمیشود که بالعکس از محاسن جامعه ی مدنی به شمار می آید.
مصداق نقض همین موضوع را نیز در دوره ی ششم مجلس شورای اسلامی سراغ داریم که تنها دوره ای به شمار می آید که مجلس به صورت کامل با دولت همراه بود و به چه میزان اتفاق های نابهنجار در حوزه های سیاسی ، امنیت ملی و اجتماعی پیشامد نمود. فلذا اینگونه به نظر می آید که مدل خاص کشور ما که در آن مجلس و دولت معمولا دارای هم سویی و هم جهتی از لحاظ سیاسی نیستند، بهترین مدل جامعه ی مدنی را صورت می دهد.
کد مطلب: 20953
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین
مینا
با سلام خدمت مدیران محترم سایت خبری تحلیلی خدمت
این داستان کوتاه و مفید و پر محتوا خدمت شما ارسال می گردد تا به سمع و نظر قرار بگیرد لازم به ذکر است مطلب تولیدی و طراحی شده خودما است امید واریم که مورد توجه مدیران شما قرار گیرد.
با تشکر از حسن توجه شما به مخاطبان خود
عکس با کیفیت بالا آپلود شده در این سایت:

http://s6.uplod.ir/i/00635/dq8twtmbzpxv.jpg

کیفیت پایین:
http://www.jamnews.ir/mobile/mobiledetail/News/502253/181

http://www.ammarname.ir/node/121213

http://adyannews.com/fa/news/76462/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA-%D8%B1%D8%B2%D9%82-%D9%85%D8%A7-%D8%A2%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D8%B3%D8%AA